25 Aralık 2013 Çarşamba

İHMAL CAMİİ

İhmal Camii, 1715 yılında Topçuoğlu Ebubekir oğlu Abdullah tarafından yaptırıldı. Gürcü Kapı semtinde bulunan ve 2012 yılında restore edilen camii ve aslına uygun yeniden yapılan minaresi ile Erzurum’un en eski camilerinden biridir.

Dikdörtgen planlı ve orijinalinde düz dam örtülü bir cami iken, geçirdiği restorasyonlarda çatı yapılmıştır. Ahşap direkler üzerinde duran camide son cemaat yerinin sağındaki merdivenle mahfile çıkılır. Son cemaat yeri de mevcut olan caminin geçtiğimiz yıllarda maalesef oyma işlemeli giriş kapı kanatları boyanmıştır. İşlemeli demir kapı tokmakları ise günümüze zarar görmeden ulaşabilmiştir.

Caminin sade taş mihrabı ve sağ tarafında, ahşap minberi bulunmaktadır. Minberin görünen  bölümleri geometrik motiflerle süslüdür.

Ahşaptan yapılmış ve oluklu sac ile kaplanmış  orijinal minarenin yerine geçirdiği tamirlerde, Osmanlı sitilinde tuğla, bir minare yapılmıştır. Minare Kare kaideli, silindirik gövdeli ve tek şerefelidir; gövdede kesme taş, şerefede ise tuğla kullanılmıştır.   


Düz dikdörtgen, dardan içeri doğru  genişleyen pencereler ile ibadet mekanı aydınlatmaktadır.