3 Mayıs 2017 Çarşamba

3 MAYIS 1919 KAZIM KARABEKİR PAŞANIN ERZURUM'A GELİŞİ

1 nci Dünya Savaşından sonra ordunun pasife edilmesi planının bir parçası olarak, Kazım Karabekir Paşada bütün değerli komutanlar gibi İstanbul'a atanmıştır. Durumdan rahatsızlık duyan komutanlar, Milli Mücadeleye girişmek isteyen Mustafa Kemal Paşa ile sık sık görüşmüş, İstanbul’da pasif hale gelmenin, vatanın karşılaştığı felakete seyirci kalmak demek olduğunun hepside bilincindedir.

Anadolu’ya geçmelerinin zarureti ve etkili mevkilerde bulunan vatanseverlerin uğraşı meyvesini vermiş,  Kâzım Karabekir  24 Şubat 1919 tarihinde Erzurum’daki 15. Kolordu Komutanlığına atama emrini emrini almış ve amacına kavuşmuştur. Mustafa Kemal başta olmak üzere diğerleri de ayni günlerde teker teker Anadolu'ya geçmeye başlayacaktır.

Kazım Karabekir Paşa 12 Nisan 1919 tarihinde  Gülcemal adlı vapurla Trabzon’a doğru yola çıkmış, 19 Nisan’da Trabzon'a ulaşınca Muhafaza – i Hukuk Heyeti üyeleriyle görüşmüş ve onların kendisine bağlanmalarını sağlamıştır. Trabzon’dan ayrıldıktan sonra ise Erzurum’a doğru yola çıkan Kazım Karabekir Paşa 3 Mayıs  1919 günü hedefine ulaşmıştır. Daha sonra Erzurum'da Mustafa Kemal Paşa ile buluşmaları ve Erzurum Kongresi ile Kurtuluş Savaşımızın ilk kurşunu atılmıştır.

Yukarıdaki Fotoğraf o günlerde Erzurum'da karargâh mensupları ile çekilmiştir.